Archivy

Protest „ZA LEPŠÍ BUDOUCNOST ČR“ dne 27.11.2023

Odbory kritizují podobu vládního konsolidačního balíčku, chystané zvyšování důchodového věku, vysoké ceny energií či nezvyšování platů ve veřejném sektoru a vysokou inflaci. Rovněž si odbory stěžují na to, že s nimi vláda nevede „sociální dialog“. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) opakovaně uvedl, že s předáky jedná, a podobně se vyjádřili i další členové kabinetu. Tripartita by se pak měla sejít v prosinci.

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) požaduje, aby vláda ČR a další instituce řešily účinně inflaci, zastropovaly výši cen energií u samotných výrobců, navýšily minimální mzdu a přijaly taková prorůstová opatření, která znovu nastartují českou ekonomiku.

Dne 27. listopadu 2023 se uskuteční celá řada protestů, a to ať již formou výstražné hodinové či celodenní stávky (např. OS KOVO, OS DLV, ČMOS školství, Odborový svaz státních orgánů a organizací, Vysokoškolský odborový svaz), protestním pochodem (v Praze pochod od Rudolfina na Malostranské náměstí) či jinou formou podpory stávkujícím, ale také nesouhlasu s postupem současné vlády.

Toto jsou některé z hlavních důvodů pro Den protestů ČMKOS:

  • zásadní zhoršení životní úrovně zaměstnanců a jejich rodin,
  • kroky vlády v oblasti důchodů,
  • neochota vlády snížit věk odchodu do důchodu pro náročné profese,
  • zásadní hrozba zdražení energie,
  • neakceptovatelný pokles reálných mezd a platů za posledních mnoho let,
  • dopady konsolidačního balíčku, před kterými jsme varovali.

Do připravované pondělní stávky proti krokům vlády se zapojí víc než polovina členů ČMKOS (ČMKOS zastřešuje na 270 000 odborářů z 31 svazů), zúčastnit se mají odboráři z desítky svazů. Na tiskové konferenci po 3. Sněmu ČMKOS dne 21. listopadu 2023 v Praze to řekl předseda centrály Josef Středula.

Podle Josefa Středuly stávku teď už nic neodvrátí. Plánují zapojit se do ní i dopravní odbory. Doprava by se mohla přerušit v části jižních Čech od půlnoci do poledne, uvedl předseda ČMKOS. Celodenní stávku připravují i školské odbory. Se zastavením práce počítá nejpočetnější odborový svaz KOVO, ale i dřevařské či úřednické odbory. Připojit se chtějí také odbory automobilky Škoda Auto (zapojí se např. zaměstnanci automobilky Škoda Auto z Vrchlabí a Kvasin). Stávku podporují i zbývající svazy ČMKOS. Podporu vyjádřila též Asociace samostatných odborů (ASO). Do ASO (zastřešuje 12 organizací a zhruba 110 000 odborářů) patří například vlivné železničářské či lékařské odbory. Obě odborové centrály minulý týden oznámily, že budou při protestech postupovat společně. Magistrátu nahlásily na pražských akcích několik tisíc účastníků.

Každý z nás může podpořit avizovaný Den protestů ČMKOS. Každý z nás se může zapojit. Každý z nás má možnost šířit informace o důvodech, které nás k vyhlášení dne protestů vedly a přispět tak k tomu, aby DEN PROTESTŮ byl dnem, ve kterém se spojí nejen odborové organizace napříč celou společností, ale také dnem, kdy se k nám připojí i ti, kteří v odborech nejsou.

Dne 27. listopadu 2023 můžeme spojit své hlasy a aktivně se angažovat v boji za pozitivní změny! Připojte se k nám a dejte najevo svou podporu! Předem za každou formu podpory moc děkujeme. Společně můžeme dokázat hodně. Společně jsme silnější.

 4 ZÁSADNÍ DŮVODY K PROTESTU – plakáty ČMKOS k využití:

Důvod č. 1: Zhoršení životní úrovně zaměstnanců a jejich rodin

Důvod č. 2: Vládní opatření týkající se důchodů

Důvod č. 3: Odmítavý postoj vlády k poklesu věku odchodu do důchodu pro náročné profese

Důvod č. 4: Zásadní hrozba zdražení energie

ČMOSA

Dnes

  • Úterý 23. července 2024
  • Svátek má Libor
  • Zítra má svátek Kristýna
  • Je 31. týden
346737