Archivy

ČTK ke schůzce předsedy ČMKOS s prezidentem republiky Petrem Pavlem

V úterý dne 7. listopadu 2023 uveřejnila ČTK v tématu Ekonomika článek a názvem „Vetujte konsolidační balíček, vyzval prezidenta šéf odborů Středula. Situace je vážná, míní.„, který níže citujeme, vč. tiskové zprávy Kanceláře Pražského hradu:

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula vyzval při úterní schůzce prezidenta Petra Pavla, aby vetoval vládní balíček ke konsolidaci veřejných financí. Podle šéfa odborů by tím prezident vyslal signál, že vnímá vážnost situace ve společnosti. Středula po schůzce ve vyjádření pro novináře na Pražském hradě ocenil, že Pavel měl k dispozici velké množství informací nutných k rozhodnutí a argumentům odborů bedlivě naslouchal. Hrad v tiskové zprávě uvedl, že se Pavel se Středulou dohodli na schůzkách k situaci a postavení zaměstnanců.

Konsolidační balíček opatření, od nichž si vláda slibuje zlepšení stavu státního rozpočtu v následujících dvou letech, bude ve středu po sněmovním souhlasu projednávat Senát. K vetování balíčku vyzvala dříve Pavla opoziční SPD. Pavel v dopisu reagoval slovy, že vnímá výhrady k balíčku, ale i důvody, které vedly vládu k tomu, aby ho připravila. Balíček kritizuje také hnutí ANO, jež se kvůli obsahu i způsobu schvalování ve Sněmovně patrně obrátí na Ústavní soud.

Středula v úterý vyzval prezidenta, aby balíček nepodepisoval. Následnou debatu hodnotí jako „dobrou a hlubokou“. Odborům vadí, že vláda obsah balíčku řádně neprojednala se sociálními partnery a až na minimum případů ignorovala jejich návrhy. „Dopadne to na zaměstnance a jejich rodiny, nebude to mít pozitivní efekt,“ uvedl Středula.

Pavel dříve úsilí vlády o konsolidaci přivítal. Koncem září prohlásil, že kroky kabinetu nejsou tak razantní, jak by bylo potřeba. Balíček by podle něj měl být tvrdší, než vláda plánuje. Středula nechtěl předjímat, jak Pavel ohledně balíčku rozhodne. „Má výzva byla velice sugestivní. Prezident není závislý na rozhodnutí koalice, opozice. Osobně myslím, že by to byl velice silný signál, že vnímá vážnost situace ve společnosti a můžeme se společně vrátit k debatě o zlepšení veřejných financí,“ dodal Středula.

Balíček mění šest desítek zákonů a má v příštích dvou letech mimo jiné díky daňovým změnám snížit rozpočtový deficit o 150 miliard korun. Zavádí například pouze dvě sazby daně z přidané hodnoty, a to 12 a 21 procent. Sazba daně firem se zvyšuje z 19 na 21 procent. Daň z nemovitostí se zvýší v průměru 1,8násobně.

S Pavlem debatoval Středula také o důvodech, kvůli kterým odbory ohlásily den protestů na 27. listopad. Hovořili rovněž o rozpočtu, důchodech, energetice, liniových stavbách či stavebním řízení. „Je otevřen i setkání v širším kontextu, s hospodářskými sociálními partnery dohromady. Zmínil jsem, že máme na řadu věcí velmi podobné názory, řekl Středula.

Hrad v tiskové zprávě uvedl, že Středula představil prezidentovi chystaný protest. „Prezident si vyslechl jeho argumentaci a navázal diskusí o aktuální ekonomické situaci a o vládním úsporném balíčku,“ sdělil odbor komunikace prezidentské kanceláře. Dohodli se na schůzkách týkajících se situace a postavení zaměstnanců.

Znění tiskové zprávy ze dne 7. listopadu 2023 – Odbor komunikace Kanceláře Pražského hradu:

Prezident republiky přijal Josefa Středulu 

Prezident republiky Petr Pavel přijal v úterý dne 7. listopadu 2023 v 15.00 hodin na Pražském hradě předsedu Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středulu.

Předseda ČMKOS představil prezidentovi chystané protestní akce. Prezident si vyslechl jeho argumentaci a navázal diskusí o aktuální ekonomické situaci a o vládním úsporném balíčku.

Společně se dohodli na budoucích schůzkách týkajících se situace a postavení zaměstnanců.

ČMOSA

Dnes

  • Neděle 26. května 2024
  • Svátek má Filip
  • Zítra má svátek Valdemar
  • Je 22. týden
318421