Archivy

ČMOSA aktivně podpořila Demonstraci NE 68! pořádanou OS KOVO

Na 29. 3. 2023 od 12:00 hodin svolal Odborový svaz KOVO demonstraci pod názvem „NE 68!“ před Úřad vlády ČR, aby zde zaznělo jasné NE odchodu do důchodu v 68 letech a rovněž byla vyjádřena podpora – jasné ANO – kolegům v náročných profesích pro dřívější odchod do důchodu. ČMOSA se – obdobně jako jiné svazy sdružené v ČMKOS – aktivně zapojila do podpory této akce. Za tímto účelem byla i připravena petice, která má doložit širokou podporu veřejnosti proti těmto projednávaným opatřením vlády (petiční archy byly zaslány předsedům ZO ČMOSA, termín pro jejich zaslání na ČMKOS je do konce měsíce dubna 2023).

Demonstrace byla svolána na středeční poledne před Strakovu akademii, aby zde demonstrující hlasitým troubením, bubnováním či řehtáním řehtaček pod okny budovy narušili jednání kabinetu, které mělo právě probíhat, a ukázali tak jasně, že nesouhlasí s některými nápady vlády především kolem důchodové reformy. Vše dopadlo ale jinak, protest neměl svého hlavního adresáta, neboť ministři odjeli jednat mimo metropoli. Kabinet Petra Fialy takto šalamounsky vyřešil možný názorový střet se svými oponenty, tj. odcestoval na výjezdní zasedání do Jeseníku.

Pochod Letenská pláň – nábřeží Edvarda Beneše a samotná demonstrace před Úřadem vlády ČR proběhly bez komplikací a odboráři tak již podruhé od loňského léta ukázali, že lze protivládní demonstrace pořádat důstojně a bez vyhrocené atmosféry. Vystupující komentovali jednotlivé kroky či návrhy vlády, které jim vadí, a debata nesklouzávala k válce na Ukrajině, jak tomu bylo na jiných demonstracích. Ruskem napadený stát byl zmíněn za celou dobu demonstrace pouze jednou, a to expremiérem Andrejem Babišem (ANO), který kritizoval české předsednictví, jež podle něj vyjednalo miliardy pro Ukrajinu, ale ani korunu pro Česko.

Přehled požadavků Odborového svazu KOVO přijatých na Demonstraci OS KOVO dne 29. 3. 2023 před Úřadem vlády ČR.

 

ČMOSA

Dnes

  • Pátek 14. června 2024
  • Svátek má Roland
  • Zítra má svátek Vít
  • Je 25. týden
326164