Archivy

Podpora stávkujících zaměstnanců jihokorejské továrny Nexen Tire u Žatce

V pondělí 6. 2. 2023 se zástupci ČMOSA v čele s předsedou Michalem Petrovkou zúčastnili spolu se zástupci dalších odborových svazů ČMKOS demonstrace před jihokorejskou továrnou Nexen Tire (firma vyrábí pneumatiky pro osobní a lehká užitková auta) v průmyslové zóně Triangle nedaleko Žatce. Tento protest kvůli přístupu korejského výrobce pneumatik pořádal odborový svaz KOVO a stávkující, které přijeli podpořit odboráři z celého Česka, jsou odhodláni vydržet stávkovat do doby, než budou přijaty jejich požadavky. Další vyjednávání se zaměstnavateli o požadavcích odborářů se má uskutečnit v úterý 7. 2. 2023 v poledne.

Odboráři se snaží přimět zaměstnavatele k uzavření kolektivní smlouvy již od roku 2019, když před rokem vstoupili kvůli postoji korejských vlastníků firmy ke kolektivnímu vyjednávání do stávkové pohotovosti. Na jaře loňského roku před továrnou uspořádali první protestní akci, které se zúčastnilo několik desítek zaměstnanců společnosti.

V úterý 31. 1. 2023 přistoupili zaměstnanci ke stávce, a to poté, co zaměstnavatel odmítl i smlouvu zprostředkovatele, tedy kompromisní dohodu mezi oběma stranami (se stávkou údajně souhlasila nadpoloviční většina zaměstnanců a aktivně se do ní přihlásilo cca 200 z 1100 zaměstnanců firmy; po zahájení stávky se podle odborářů další pracovníci do stávky aktivně zapojili). Ten samý den odjeli stávkující rovněž protestovat před jihokorejské velvyslanectví v Praze, kde předseda ČMKOS Josef Středula vyzval korejského velvyslance Kim Te-čina, aby se do jednání zapojil, dal obě strany dohromady a korejská ambasáda se tak stala branou dosažení dohody. I zde se protestu zúčastnili zástupci ČMOSA v čele s předsedou Michalem Petrovkou, aby vyjádřili podporu sledovanému cíli, tj. dosažení konsensu a uzavření kolektivní smlouvy u Nexen Tire. Na závěr hodinového protestu pak chtěli odboráři předat zástupcům ambasády dokument s požadavky, avšak velvyslanectví je odmítlo přijmout a odkázali protestující na diplomatickou poštu.

O několik hodin později pak jednali zástupci odborového svazu s korejskými manažery společnosti o podmínkách kolektivní smlouvy, avšak vedení společnosti si vymínilo několik dní na rozmyšlenou před dalším jednáním.

Ve čtvrtek 2. 2. 2023 se podle předsedy odborového svazu KOVO Romana Ďurča podařilo stávkujícím zastavit výrobu, přičemž společnost Nexen vyčíslila, že jeden den stávky stojí firmu 20 mil. Kč, odboráři toto vyčíslili zhruba na 15 mil. Kč. O to méně je pak pochopitelný postoj vedení společnosti, když požadavky odborů v kolektivní smlouvě vyjdou firmu cca na 30 až 50 mil. Kč ročně… Korejci se snažili stávku ukončit tím, že podali ke Krajskému soudu v Ústí nad Labem návrh na předběžné opatření, které by ji zastavilo. Soud však návrh zamítl.

ČMOSA

Dnes

  • Neděle 3. března 2024
  • Svátek má Kamil
  • Zítra má svátek Stela
  • Je 10. týden
303555