Archivy

DEMONSTRACE v Praze dne 8. října 2022!!!

Českomoravská konfederace odborových svazů (dále jen „ČMKOS“) jako největší odborový svaz v zemi (zastřešuje 31 svazů s cca 270 tis. členy) plánuje uskutečnit velký protest v Praze na Václavském náměstí, a to v sobotu 8. října 2022. Demonstrace kvůli nynější situaci je nazvána „Pět minut po dvanácté“ a právě v tolik hodin akce začne, tj. ve 12:05 hod. Důvod pro ohlášení demonstrace je přesvědčení odborů, že vláda nedělá dost, aby pomohla lidem s růstem cen energií, ale i všech ostatních životních nákladů včetně potravin. Akce – s předpokládanou účastí přes 70 tis. lidí – je označována jako další výraznější protest proti vládě. Jako první takový protest je vnímána demonstrace po heslem „Česká republika na 1. místě“ konaná v Praze na Václavském náměstí v sobotu 3. září 2022, jíž se zúčastnilo 50-70 tis. lidí, na níž účastnící rovněž žádali demisi vlády Petra Fialy, avšak tato demonstrace proběhla za podpory extremistů (organizátoři této demonstrace se hlásí k podivnému antiglobalizačnímu hnutí), a proto s ní nechtějí být odboráři spojováni.

O plánu uspořádat říjnovou demonstraci v Praze na Václavském náměstí oficiálně informoval předseda ČMKOS Josef Středula během shromáždění zástupců odborových svazů pod názvem Manifestační mítink „Proti chudobě“, které se konalo dne 5. září 2022 v Praze (Fórum Karlín).

Již tímto shromážděním ve Fóru Karlín se odborové svazy sdružené v rámci ČMKOS rozhodly dát společně jasně najevo postoje zaměstnanců napříč sektory k současné vážné ekonomické situaci a jejím sociálním dopadům. Josef Středula zde říjnovou demonstraci uvedl slovy, že odboráři nejsou extremisté, ale lidé, kteří se bojí o svoji budoucnost. „Nebudeme se spojovat s extremisty. Rozhodně od nás nikdo nezíská bianko šek, ale chceme, aby to byla demonstrace občanů,“ vzkázal. Odbory tímto vyzvaly vládu, aby přijala opatření proti zdražování a propadu životní úrovně v Česku. Požadavky odborů směrem k vládě jsou zejména zavedení kurzarbeitu, v Česku známého jako program Antivirus, který pomáhal udržet zaměstnanost během covidové pandemie, a rovněž zastropování cen. „Vláda k tomu má plnou kompetenci. Zastropováním myslím i to, že vláda může řídit marže a začít boj s inflací,“ řekl předseda ČMKOS Josef Středula. Dalším požadavkem odborů je pak valorizace všech státních dávek, nejen důchodů. „A pochopitelně je potřeba pomoct i firmám, kde je to individuální,“ uvedl Josef Středula.

ČMOSA

Dnes

  • Pátek 14. června 2024
  • Svátek má Roland
  • Zítra má svátek Vít
  • Je 25. týden
326169