Archivy

Manifestační mítink v Praze dne 5. září 2022

Shromáždění zástupců odborových svazů nazvané Manifestační mítink „Proti chudobě“ se uskutečnilo dne 5. září 2022 od 11 hodin v Praze ve Fóru Karlín. Tímto shromážděním se odborové svazy sdružené v rámci ČMKOS rozhodly dát společně jasně najevo postoje zaměstnanců napříč sektory k současné vážné ekonomické situaci a jejím sociálním dopadům.

Právě politikům, kteří mají odpovědnost za řízení země, byl určen vzkaz odborářů „není možné nadále přehlížet složitou situaci rodin, zaměstnanců, důchodců, samoživitelů stejně jako podnikatelů“. V reakci na nečinnost vlády a s odkazem především na prudké zdražování a reálný propad příjmů představila ČMKOS své konkrétní požadavky na současnou vládu, kterými jsou: zvýšení minimální mzdy, snížení DPH nebo růst sociálních dávek.

Odborářské shromáždění začalo světelnou a laserovou show s tanečním vystoupením. Následně již odboráři hovořili o svých obavách ze zdražování, které nemusí ustát samotné domácnosti ani zaměstnavatelé, a vyzvali vládu, aby přijala opatření proti zdražování a propadu životní úrovně.

V návrzích na opatření vlády se odboráři zaměřili hlavně na vysokou inflaci, navrženo bylo snížení DPH na vybrané zboží, stropování cen, růst sociálních dávek nebo zavedení podpory firem jako v době pandemie koronaviru. Předseda ČMKOS Josef Středula zmíníl také tehdejší kurzareitový program Antivirus a příspěvkem na mzdy od státu. Dále zazněl požadavek na zvýšení minimální mzdy o 2.000 Kč na 18.200 Kč, a to ještě letos (odbory poukazují na to, že čistý nejnižší výdělek je pod hranicí chudoby, a pokud by se minimální mzda letos již nezvedla, tak budou odbory požadovat vyšší přidání od ledna 2023). O růstu mezd ve firmách pro příští rok budou odboráři vyjednávat individuálně podle situace jednotlivých podniků.

Prohlášení veřejné sféry s výzvou vládě pak přečetla předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková a prohlášení za privátní sféru předseda největšího svazu KOVO Roman Durčo:

  • „Vyzýváme vládu, aby zajistila účinnou pomoc při prudce rostoucích cenách základních životních potřeb,“ apelovala z podia ve Fóru Karlín Dagmar Žitníková, předsedkyně odborového svazu zdravotníků, která měla proslov i jménem dalších státních zaměstnanců.
  • A na stejné vlně se nesla i řeč Romana Ďurči, předsedy OS KOVO, který sdružuje pracovníky ve výrobě. „Problémy jsou evidentní, raketový růst cen se promítá do všech výrobků. Členové mají oprávněný strach, že zdražování nezvládnou,“ hlásal z podia odborář a mluvil o obavách, že začnou krachovat zaměstnavatelé. „Jsme rozhodnuti iniciovat výraznější akce. Pokud nebudeš, vládo, konat, budeme nuceni konat my,“ dodal Roman Ďurča, což v zaplněném sále vzbudilo bouřlivou reakci.

Na manifestačním mítinku rovněž zazněla informace o plánu uspořádat říjnovou demonstraci v Praze na Václavském náměstí, a to v sobotu 8. října 2022 – demonstrace kvůli nynější situaci je nazvána „Pět minut po dvanácté“ a právě v tolik hodin akce začne, tj. ve 12:05 hod. „Po dlouhé diskusi jsme se dohodli svolat demonstraci. Jedním z důvodů je nečinnost vlády. Vláda má příležitost do toho dne (8. října) činit kroky. Bohužel zatím nemáme příliš důvod věřit, že to zvládne. Jsme nespokojeni, rozzlobeni, odhodláni bojovat za lepší Českou republiku. Vláda má dostatek času, aby konala,“ řekl předák ČMKOS Josef Středula.

Dnes

  • Sobota 25. března 2023
  • Svátek má Marián
  • Zítra má svátek Emanuel
  • Je 13. týden

ČMOSA

221687