Archivy

Další NEDOHODA, stávková pohotovost pokračuje!!!

V rámci čtvrtého jednání k valorizaci platů ve veřejné sféře pro rok 2022, které proběhlo dne 19. 7. 2022, nedošlo mezi zástupci odborů a představiteli Koaliční rady opět k dohodě.

Jednání probíhalo tak, že zástupci vládní pětikoalice pouze zopakovali svůj návrh z minulého jednání, tj. od 1. 9. 2022 valorizace platů zaměstnancům dle přílohy č. 1 předmětného nařízení vlády o 10 % (dělnické profese, zaměstnanci kultury, zaměstnanci samosprávy a státní správy pod zákoníkem práce, úředníci územně samosprávných celků), ostatním zaměstnancům (tj. zaměstnancům dle přílohy č. 2 až 5 a státním zaměstnancům) valorizace platů o 5 % od 1. 1. 2023 a příslušníkům bezpečnostních sborů o 10 %. Jediné, o čem jsou představitelé K5 ochotni ještě jednat, jsou pedagogičtí pracovníci.

Argumenty předložené zástupci odborů nebyly přijaty. Pro stranu odborů je neakceptovatelné, aby se valorizace v roce 2022 týkala pouze určité skupiny zaměstnanců ve veřejném sektoru, a to mj. i proto, že došlo k významnému nárůstu inflace (inflace je nyní na úrovni 17,2 %) a všem zaměstnancům státu, samosprávy a ostatním zaměstnancům veřejných služeb a správy tak výrazně poklesly reálné i nominální příjmy.

V dané chvíli je možné tedy označit za malou dohodu navrženou valorizaci platů u tabulky č. 1, o dalším se bude opět jednat v druhé polovině srpna 2022.

Tímto nadále trvá stávková pohotovost, neboť k jejímu ukončení dojde až dnem dohody zástupců vlády ČR a zástupců odborových svazů ve veřejných službách a správě sdružených v ČMKOS o valorizaci platů zaměstnanců veřejného sektoru ještě v tomto roce.

Dnes

  • Úterý 7. února 2023
  • Svátek má Veronika
  • Zítra má svátek Milada
  • Je 7. týden

ČMOSA

215999